Alışveriş Sepeti
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
sevenspikes.themes.electronics.common.navigation
RSS

Blog

Neden Beyaz Önlük?

Belki bu zamana kadar bazı insanların aklına, özellikle doktor önlükleri neden beyaz diye sorular gelmiş olabilir. Bu yazımız da doktorların ve öğretmenlerin neden beyaz önlük tercih ettiklerine yanıt bulmaya çalışacağız.

İş kıyafetlerinde renk seçimi, marka kimliği ve zevk tercihlerine göre farklı kullanım alanları ve sonuçlar ortaya çıkarır. Renk tercihleri profesyonel olarak mesleki bir unsuru temsil etmesi ve belli bir statü belirlemeye de etken olmaktadır.

Özellikle sağlık sektörü insan sağlığı için renk konusunda çok daha seçici bir sektörü temsil ettiğini söyleyebiliriz. Özellikle doktor önlükleri beyaz temiz ve kendine özgü görüntüsü ile birlikte önemli bir standardı oluşturmaktadır.

Beyaz iş önlükleri birçok anlamı barındırır. Öncelikle beyaz temizliği saflığı simgeler. Ayrıca anlam olarak da soğukkanlılığı, masumiyeti, asaleti ve devamlılığı içerir. Bu da insanlara güven ve huzur verir.

Beyaz önlük ilk defa Roma Senatosu seçimlerinde adayların saf ve temiz oluşunu simgelemek için kullanılmış. 1800'lü yılların sonlarına doğru doktorlar bilim adamı olduklarını göstermek için iyi bir üne sahip olan beyaz önlüğü giymeye başlamış ve zamanla doktorların sembolü haline gelmiştir.

Yıllardan beri hem bir geleneği hem de gerekliliği temsil eden beyaz önlük, doktorluk mesleği ile simgeleşmiş bir sembol haline de gelmiştir.

Evde, hastanede ya da okullarda standart olarak temizliği hijyeni ve başarıyı simgeleyen beyaz iş önlükleri gelenekselmiş bir üniformadır. İş hayatında hijyen ve güvenliği karşılamak üzere tasarlanmış beyaz önlükler pratik ve rahattır.

Günümüzde de sağlık çalışanlarından, okullara ve iş yerlerinden laboratuarlara kadar gerek temizliği gerek anlamı açısından beyaz önlükleri tercih ediyor. Üç cepli, düğmeli veya çıtçıtlı ve farklı yaka formuna sahip modelleri ile ihtiyaçlarınıza tam karşılık verir.

Doktor, hemşire, laboratuar, öğretmen ve sağlık çalışanlarının beyaz önlük seçimlerinin yanı sıra bir diğer önemli nokta ise; uzun süre ve çoğunlukla da ayakta olmalarından dolayı sabo terlikleri tercih etmeleri önemlidir. Bu terlikler ortopedik olması nedeniyle ayak sağlığı için önemlidir.

Günlük kıyafetlerinizin üzerinde çok rahat kullanabileceğiniz geniş formda beyaz önlük modellerini ve ayaklarınızı rahat ettirecek sabo terlikleri ve daha pek çok tamamlayıcı ürünleri ismont.com.tr’ yi ziyaret ederek edinebilirsiniz.

İş Güvenliğinde En Büyük Yardımcılarınız

Her sektörde işyerinin sağlıklı çalışma şartları için iş güvenliği malzemelerine ihtiyacı vardır. İsmont.com.tr’nin zengin ürün gamında iş eldiveninden uyarı levhalarına, toz maskesinden ilk yardım çantasına, iş gözlüklerinden göz solüsyonlarına ihtiyaç duyulan en önemli koruyucu ürünlerini kolayca bulabilirsiniz.

Günümüzde iş sağlığı ve güvenliği, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın getirdiği zorunlulukla firmaların en çok önem verdiği konuların başında iş güvenliği yer almaktadır. Yasal zorunluluğun yanı sıra risklerin en aza indirilmesi, daha sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları hazırlanması çalışanların verimini ve başarısını da fazlasıyla etkilemektedir. İş güvenliği denildiğinde akla ilk olarak baret, eldiven, maske, gözlük, uyarı levhaları gibi koruyucu ürünler gelmektedir.

Doğru Tercih Edilmiş Kişisel Koruyucu Donanım Hayat Kurtarır!

İş güvenliği ürünlerinin başlangıç noktası olan toz maskesi, iş gözlükleri, göz solüsyonları, iş önlükleri ve ilk yardım çantasını amaca uygun olarak doğru ürünü seçmek en büyük önceliğiniz olmalıdır.

Toz Maskeleri: Özellikle tozun yoğun olduğu tekstil, boya, maden marangozluk gibi sektörlerde koruyucu ürün olarak kullanılmaktadır. İş Gözlükleri: Kullanılan iş koluna göre kaynak gözlüğü, atölye, marangozluk, laboratuar gözlükleri gibi sınıflara ayrılmaktadır.

Göz Solüsyonları: Toz, kir, katı parçacıkların göze girmesi durumunda gözün yıkanması için kullanılır.

Göz Duşu İstasyonu: Göz duşu istasyonu, göz duşunun heran elinizin altında bulunmasına yardımcı olur. İstasyon sayesinde göz duşuna hızlıca ulaşarak göz ilkyardımını yapabilirsiniz. Eğer çalışma ortamınız tozluysa kapaklı göz duşu istasyonunu öneririz.

Ziyaretçi Önlüğü: Hijyenik ve steril olması ve kullanım kolaylığı açısından avantajlı olan tek kullanımlık ürünler içerisinde, ziyaretçi önlük insan sağlığı için en önemli ürünlerdendir. Mikroorganizma trasferini engellemesi sayesinde hem giyen kişiyi hemde çalışılan ortamı korur.

Uyarı Levhaları: Bir tehlikeye neden olabilecek veya zarar verecek durum hakkında uyarıda bulunan işaretlerdir. Kırmızı; yasak, tehlike anlamlarını taşır. Sarı; uyarı işareti anlamını taşır dikkatli olmak, önlem almak, kontrol etme talimatları verir. Mavi; Zorunluluk işareti anlamını taşır ve kişisel koruyucu donanım kullan gibi bilgiler verir. Yeşil; Acil kaçış, yardım işareti anlamını taşır kapı ve çıkış yerlerini gösterir.

İşmont olarak “İş Güvenliği” kategorimizde uyarı levhaları, toz maskesi, koruyucu gözlük, göz solüsyonları, ilk yardım seti gibi birçok ürün yer almaktadır. Sektöründe lider tedarikçileri ile işbirliği yaparak iş güvenliği kategorisinde de en iyi markaları en uygun fiyatlarla sunuyoruz. Sizde bu avatjdan faydalanmak için hemen iş güvenliği kategorimizi inceleyin!

Bu Bayram Kazalara Karşı Önleminizi Alın!
çelik eldiven, kesilmez eldiven, aşçı önlük, kaydırmaz çizme, kağıt bone,

Kurban bayramlarında her yıl binlerce kişi yaralanmakta ve hastanelere koşmaktadır. Kesim esnasında özellikle parmak, el, el bileği ve ön kol yaralanmaları, başta olmak üzere baş boyun bölgesi travmalarının da dahil olduğu her türlü yaralanma görülebilir.

Kurban keserken el yaralanmaları, basit cilt yaralanmaları ile sınırlı olabileceği gibi; tendon, sinir, kemik, damar, eklem yapıları da içeren komplike yaralanmalar şeklinde olabilir ve hatta organ kopmaları oluşabilir. Hayvan darpları sonucu el, kol, ayak, bacak, yüz kırıkları oluşabilir.

Yaralanmalarda Yapılması Gerekenler;
 • Yaralanma sonrasında olay yerinde ilk müdahale çok önemlidir. Kanamalı yaralanmalarda temiz bezle kanama durulmalı, yabancı cisim batmış ise çıkarılmalıdır.
 • Organ kopmasının görüldüğü kazalarda ise organ steril şartlarda beze sarılarak nemli ve soğuk tutulması gerekmektedir. Organın direk olarak su ya da buzla temas etmemesi gerekmektedir.
 • Yaralanmalar ilk müdahalenin ardından acil bir sağlık kuruluşunda tedavi edilmelidir.

Yaralanmalara kısa sürede ve doğru ilk yardımın yapılması kas, sinir ve tendon yaralanmalarında en iyi sonucu almak için önemlidir. Aksi takdirde hareket kısıtlığı, uyuşma ve hissizlik ile sonuçlanabilir.

Kurban Bayramında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Kazaların olmadığı bir kurban bayramı geçirmek için alınması gereken bazı iş güvenliği malzemelerini aşağıda derledik.


Kesilmez Eldiven Kullanmak:

kesilmez eldiven, çelik eldiven

Acemi kasapların ellerinde oluşabilecek yaralanmalara karşı kesilme dirençli eldivenler yüksek koruma sağlar. Geçen yıllarda yürürlüğe giren kanunla riskli meslekler arasında dahil edilen kasaplara çelik örgü eldiven kullanma mecburiyeti de getirilmişti. Bıçak el ya da vücudun başka yerlerine kazayla temas etmesini yüzde %100 önlemek mümkün olmadığı için en azından eli koruyacak çelik kasap eldiveni kullanılması riski azaltacaktır. Günlük hayatımızda pek çok işimizi yapmamızı sağlayan ellerimizi hayatımızı konforlu bir biçimde yaşamak için kesilmez eldiven vb ürünlerle korumamız gerekmektedir.


suni deri önlük, bulaşıkçı önlük, pvc önelik,

Önlük Kullanmak:

Alınması gereken tedbirlerden biriside önlük kullanmaktır. Risk değerlendirmelerine göre suni deri önlük giyilerek karın bölgesinde oluşacak sıçrama kazaları bir miktar engellemektedir. Plastik veya pvc önlük sıvı geçirmez yapıları sayesinde sizi kirlenmelere karşı koruyacaktır.

İş Tulumu Kullanmak:

Askılı üst bedeni sayesinden çalışırken eğilmek zorunda kaldığınız durumlarda karın kısmında kasılma veya belde açılma gibi problemler yaşamayı engeller. Tüm vücut iş tulumları ise kollarınızı da korumanızda yardımcı olduğu gibi hareket serbestliği ve hijyen sağlar.

Kaydırmaz Çizme:

Islak zeminlerde kayma ve düşmelere karşı koruyucu etki gösterecektir. Hijyenik çalışma ortamı içinde ortama uygun iş ayakkabısı seçilmesi faydalı olacaktır.

Kağıt Bone:

Tek kullanımlık kağıt bonelerle temizlik ve hijyene dikkat edilmesi gerekir.

İş Gözlüğü:

Sıçrama batmalara karşı iş güvenliği gözlüğü kullanılması gözünüzde oluşabilecek riskleri en aza indirecektir.

İlk Yardım Çantası Bulundurmak:

ilk yardım çantası

İlk yardım malzemelerinin olduğu bir setinizin olması kaza durumunda ilk müdahaleyi kolayca yapılması için en büyük tedbirlerden bir tanesi olacaktır. İlk yardım çantası fiyatları hakkında ismont.com.tr’den bilgi edinebilirsiniz…

Son olarak da dikkat edilmesi gereken en önemli hususta trafik kazalarıdır. Aşırı hız yapılmamalı, uykusuz araç kullanılmamalı, trafik işaret ve işaretçilerine dikkat edilmesi sevdiklerimizin can ve mal kayıplarını ortadan kaldıracaktır.

Kurban bayramındaki yaralanmaların bir nebze önüne geçebileceğiniz iş güvenlik malzemeleri ile kesim yapmaya uygun kasap kıyafetlerinizin olması faydalı olacaktır. Çelik eldiven, kaydırmaz çizme, kasap önlük, iş tulumu ve kağıt bone gibi ihtiyaç duyacağınız kıyafet ve güvenlik ürünlerinin hepsini size en yakın İşmont mağazalarından veya online alışveriş sitemizden kolayca temin edebilirsiniz.

Bizler de Kurban Bayramınızı en içten dileklerimizle kutlar. Kazasız ve güzel bir bayram geçirmenizi dileriz.

Çalışırken Diz Sağlının Önemi!
dizlik modelleri, iş güvenliği dizlik, dizlik fiyatları

Diz yaralanmaları çoğu insanın hayatında en az bir kez (muhtemelen birçok kez) yaşadığı bir durumdur. Özellikle çalışırken veya bir işle meşgulken yapılan diz çökme pozisyonunda yaklaşık vücut ağırlığının %89’u kadar dizlere bir yük uygulanır. Diz üzerinde aşırı kullanım dokuları tahriş edip ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir.

Gün içinde vücudumuzun tüm yükünü dizler çeker. Dizlere binen yükün artması nedeniyle dizleri saran kıkırdaklarda aşınmalar oluşur. Bunu da kemiklerdeki şekil bozuklukları (osteoartrit), ağrı ve hareket kısıtlılığı takip eder.

  Diz sağlığını korumanız için dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.
 • Kilonuza dikkat edin: Dizinize fazla yük bindirmeyin. Her fazla kilo dizlere yürürken 3 kilo koşarken 10 kilo fazla yük bindirir.
 • Diz kaslarını güçlendirin: Düzenli egzersizle diz kaslarını kuvvetlendirin.
 • Dizinize 90 dereceden fazla bükmemeye çalışın: Dizinizle ayağınızın aynı dizilimde olmasına dikkat edin. Otururken ve kalkarken kollardan destek alarak dizlerinizi fazla kırmamaya çalışın.
 • Doğru ayakkabı kullanımı: Ayakkabıların ayaklara vücudun yükünü anatomik olarak dağıtacak şekilde olması gereklidir.
 • Uzun süre yürüme ve ayakta durmaktan kaçının.
 • Diz çökme gerektiren koşullarında çalışma dizlikleri kullanın.

Her türlü diz çökme konumunda çalışma gerektiren işlerde temizlikçiler, inşaatçılar, tesisatçılar, bahçıvanlar, otomotiv tamircileri, benzin istasyonları, pompacılar, boyacılar, parkeciler vb. tarafından koruyucu dizlik kullanılması gerekir.

Dizlerinizi korumadan çalışma alanlarında %100 güvenlik sağlanamaz!

Diz yaralanmaları ağrılı ve hareket zorlaştırıcı olmaktadır. Çalışırken dizlerin korunmasının önemi de maalesef bilinmiyor. Diz koruyucuları hayatınızı kurtarmaz ancak sizi büyük yaralanmalardan ve hareket sınırlamalarından kurtaracaktır. İleri yaşlarda eklem ağrılarına maruz kalmanızı önleyecektir.

En çok karşılaşılan rahatsızlıklardan biri ise menüsküs yırtığıdır. Menüsküs; dizin her iki yanında bulunan kıkırdağı koruyan ve eklemi sağlamlaştıran C şeklinde olan yapılardır. Dizlik modelleri eklemde kıkırdağı ve kemiği basınca karşı korur ekleme binen yükü dağıtır ve kıkırdağın hasarlanmasını önler.

Dizlik modelleri, yerde diz üstü çalışmalarda rahat bir çalışma sağlar.

Koruyucu dizlikler, zeminle diz arasında geniş bir yüzey alanı oluşturarak, dizlere uyguladığımız bu ağırlığı dağıtıp, diz kapaklarına aktarılan gücü azaltır ve dizlerimizin çalışma şartlarından dolayı sağlığının korunmasında yardımcı olur. Özel tasarımı sayesinde tüm gün boyunca konforlu ve sağlıklı bir şekilde dizlerinizin üzerinde çalışmanızı sağlayarak işlerinizi hızlandırır.

Gelişen teknoloji ve iş güvenlik ürünlerinin çeşitliliği sayesinde diz yaralanmaları bir nebze olsun sorun olmaktan çıkarabilirsiniz. Yıpranan kıkırdak, kireçlenen diz eklemi ve diz yırtılmaları eski haline döndürülemez hale gelmeden önleminizi alın.

Önlem almak sizi yukarıdaki sorunlardan uzak tutacaktır. Şunu da belirtmek gerekir: Dizinizde herhangi bir problem hissediyorsanız mutlaka doktora başvurmalı daha sonrasında dizlik çeşitlerine göre uygun olanı kullanmayı tercih etmelisiniz. Çalışırken kullanabileceğiniz iş güvenliği dizlikleri ve dizlik fiyatları için tıklayınız.

Güneş Gözlüğünüze Servet Harcamayın!
iş gözlükleri, iş gözlüğü, 3m gözlük

Yaz aylarında dış ortamda çalışırken göz korumanıza özen gösteriyor musunuz?

Eğer gözlerinizi korumayı ihmal ediyorsanız bu haftaki bloğumuzu okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yaz aylarında artan toz, polen ve güneş ışınları gibi etkenler göz sağlığına zarar vermektedir. Güneşe maruz kalan gözlerde gözün kurumaması için artan göz kapağı kenarındaki yağlı salgı donduğunda arpacıklara neden oluyor. Arpacık gözde, batma, ağrı, kaşıntı ve sulanma yapan mikrop kökenli bir enfeksiyondur. Sıcağın artması gözyaşında azalmaya neden olarak gözlerin mikroplara ve alerjik etkenlere karşı savunmasını zayıflatıyor.

Ve en önemlisi, güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında göze temas eden UV ışınları gözlerin en büyük düşmanlarından biri. Erken yaşta katarakt gelişimine neden olan ışınlar, retinaya ulaştığında gözün arkasındaki hücrelere zarar veriyor. Göz hücrelerinin zarar görmesi 65 yaş ve üzeri kişilerde görülebilen sarı nokta hastalığının erken yaşlarda ortaya çıkmasına da sebep olabiliyor.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre;

İnsanların %94 ‘ü UV maruziyetinin gözlere zarar verdiğini bilmiyor,

22 milyondan fazla 40 yaş ve üstü kişi katarakt problemi yaşıyor,

Cilt kanserlerinin %5-%10 civarı göz kapaklarında görülüyor.

UV hasarları kalıcıdır ve genellikle iyileştirilemez, gözlerimiz yılın 365 günü UV ışınlarına maruz kalmaktadır, gözlerimiz UV ışınlarına doğrudan maruz kalan tek iç dokudur. Tam güneşin altında değilken bile gözlerimiz %40 oranında UV ışınlarına maruz kalır.

Eğer gün boyu dış ortamda çalışan biriyseniz iş gözlüğünüzün güneşten koruma özelliği olmasına dikkat edin.

Uzun süreli kullanım için uygun, hafif tasarımlı, UV koruyucu güneş gözlükleri için kategorimizi ziyaret edin, en yeni gözlük modellerimizi inceleyin ve dilerseniz kolayca satın alın! Sadece çalışırken değil, yürüyüş, bisiklet, motosiket, dağcılık, kamp yapma gibi açık hava sporları yaparken rahatlıkla kullanacağınız ekonomik güneş gözlüklerini ismont.com.tr’den edinebilirsiniz.

Aşçı Kıyafetlerinde Olması Gereken Özellikler
iş güvenliği, aşçı önlük, aşçı ceket

Sağlıklı bir beslenmenin kaynağı sağlıklı gıdadır. Sağlıklı gıda basit bir anlatım ile hijyenik şartlarda üretilerek tüketime sunulmuş gıda maddesidir. Gıda sektöründe çalışan personel, insan sağlığı yönünden ağır sorumluluklar taşımaktadır. Bu nedenle gıda sektörü hijyen kurallarına en üst düzeyde uyulması gereken bir sektördür.

Çalışanların, temiz iş kıyafeti ile birlikte işletme şartlarına uygun iş ayakkabısı, bone, maske, eldiven, kolluk, galoş gibi koruyucu malzemeleri kullanması hijyen kuralları açısından zorunludur.

 • Malzemelerin tek kullanımlık (disposable) olanları daha çok tercih edilmelidir.
 • İş kıyafetleri ve koruyucu malzemeler steril olarak üretilerek steril şartlarda taşınmalıdır.
 • Terletmeyen, alerji yapmayan kolay kullanımlı ürünler tercih edilmelidir.
 • Giysinin formu vücudun rahat hareket etmesini engellememelidir.

Kullanılan giysilerde olması gereken özellikler:

Cepte taşınan malzemelerin üretim alanında ürün içine düşerek risk oluşturmasını engellemek için aşçı kıyafetlerinde üst kısımda cep bulunması sakıncalıdır. Bu nedenle cep genellikle alt giysiye ya da iç kısımlara kapaklı olarak yapılmalı, yine aynı riskten dolayı iş önlüklerinde düğme yerine cırtlı bantlar kullanılmalıdır.

İş kıyafetlerinin vücut yapısına uygun ve rahat olması sağlanmalıdır.

Kıyafetlerin; işin özelliğine uygun renkte, rahat, sade, kullanışlı, temiz, düzgün görünüşlü olması önemlidir. Kirli alanda koyu, temiz alanda açık renkli giysiler giyilmelidir.

Temiz iş kıyafeti ile üretim alanı dışına çıkılmamalıdır.

Olası durumlar için daima yedeğinin bulundurulması sağlanmalıdır.

Mutfak çalışanları kıyafet olarak aşçı ceket ve hareketleri sınırlamayacak rahat bir kumaş pantolon tercih edebilir. Ceket hem iyi görünmeli hem de rahat çalışma için gereken konforu sunmalıdır.

Yemek yapmak çoğu kişiye göre eğlenceli olsa da meslek olarak çok zorludur. Yemek üretimi üstün dikkat ve titizlik ister. Aşçının kendini iyi hissettiren, konforlu ve pratik giysiler giyinmesi gereklidir. Güzel bir lezzet yakalarken farklı damak tatlarına hitap etmek yaratıcılık gerektirir.

“Yemek Yapmak Sanattır...”

Günümüzde yemek yapmak bir sanat haline gelmiştir. Aşçılar, son yıllarda gerek televizyon programlarından gerekse sosyal medya kanallarından yaptıkları yiyecekleri dünya önünde paylaşmaktadır. Bu nedenle konfordan sonra görsellik gelmelidir.

Aşçı kıyafetleri sadece aşçı ceketi diğer adıyla şef ceketleri ve aşçı pantolonlarından ibaret değildir. Farklı aşçı önlük modelleri ve aşçı şapkalarla üniforma tamamlanmalıdır. Askılı mutfak önlükleri, belden bağlamalı önlükler, aşçı kepler, aşçı mantar şapkalar, aşçı uzun şapkalar, aşçı fularlar ve aşçı bandanalar bunlardan bazılarıdır.

Sizlere prestij sağlayacak aşçı üniformalarını ve ekipmanlarını hemen ismont.com.tr’yi ziyaret ederek inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Yaz Mevsiminde İş Hayatı
işmont yazlık iş kıayfetleri

Sıcak havalarda sağlıklı ve güvenli bir çalışma hayatı için dikkat edilmesi gerekilen unsurlar nelerdir?

“Sıcak hava koşullarına uygun iş kıyafeti önerilerimizi okumadan alışveriş yapmayın!”

1- Çalışırken Hangi Kıyafetleri Seçmeliyiz?

Öncelikle, güneşin yakıcı ve tehlikeli etkisini göz önünde bulundurarak güneş ışınlarından koruyucu kıyafetler seçmeliyiz. Güneşin en yoğun olduğu saatler olan 11.00 - 15.00 arası dış ortamda iş yoğunluğumuzu en aza indirmeliyiz. Dışarıda olmak zorunda isek de güneş çeken koyu renkleri tercih etmemeli, tercihimizi açık pastel renkli kıyafetlerden yana kullanmalıyız. Güneş ışınlarının özellikle baş, göz ve ense bölgesine doğrudan temasını engellemek için şapka, vizör, şemsiye, gözlük veya baret gibi ürünler kullanmalıyız.

“Yazın herkes bir parça daha özgür olmak ister!”

Şapka - Vizör

yazlık şapka

Yaz aylarında kullanacağınız şapka, baret ve vizör her şeyden önce size yeterli korumayı sağlayacak tasarımda olmalıdır. Şapkanın kumaş özelliği pamuklu, nefes alabilir olmalı, başınızın rahat etmesini sağlayacak ergonomide üretilmelidir. Tercihen, açık renk ve arka kısmı file olan şapkalar tercih edebilirsiniz.

Şapka modelleri için tıklayınız...

T-Shirt

polo tişört, yazlık tişört

Üzerinize giydiğiniz ürünlerin kalitesi güneş altında geçen çalışma süresi boyunca sağlığınızı koruyacak özellikte olmalıdır. Tercih edeceğiniz giysi mutlaka nefes alabilen, teri dışarı atabilen ve çabuk kuruyabilen nitelikte olması gereklidir. Güneşin bunaltıcı etkilerinden korunmak için kısa kollu ve ”Polo T-shirt” veya Penye T-shirtler tercih edebilirsiniz.

Yaz aylarında rahat edeceğiniz bir tshirt için tıklayınız....

Pantolon ve Şort

iş pantolonu

Rahatlığınızdan ödün vermemek için bu dönemde pamuklu kumaşlardan üretilmiş iş pantolonları kullanmalısınız. Gri, bej, sax mavi ve lacivert renklerdeki pantolonların çeşitli model alternatifleri bulunmaktadır. Kargo cepli pantolon, reflektörlü pantolon, dizlik cepli pantolon bunlardan bazılarıdır. Çoğu modelde bulunan elastik bel yapısı rahat hareket etmenizi sağlar.

Çeşitli iş pantolonlarımız için tıklayınız...

Yaz aylarının en gözde giysisi olan şort, sezonun en çok tercih edilen ürünlerdendir. Özellikle turizm sektörünün vazgeçilmez seçimi olan şortun tek olumsuz yanı bacakları dışarıda bıraktığından dolayı özellikle kurumsal firmalar ve tehlikeli işlerde tercih edilmemesidir.

Şortlar için tıklayınız...

Ayakkabı

iş aykabıları Giyiminizi tamamladık.. Peki ya iş kazalarında %34 gibi büyük bir oranla en çok zarar gören uzuvlar olan ayaklarımız için neler tercih etmeliyiz? Öncelikle güvenliğinizi sağlayan ve sizi yormayan ayakkabıları tercih etmelisiniz. Yazın terleme yoluyla vücuda geçen azo bayor maddeler korunmak için hava alan yazlık ayakkabılar kullanmalısınız. Bunun yanı sıra güvenliği de ihmal etmemeli, çalışma ortamının koşullarına uygun, kaydırmaz ayakkabı, çelik iş ayakkabısı ya da çeliksiz ayakkabı tercih etmelisiniz.

Farklı model ve kullanım seçenekleri olan iş ayakkabılarımız için tıklayınız...

2- Yaz Mevsiminde İş Güvenliği


Kafa Koruma/Baret

baret, beyaz baret, 3m baret

Eğer şantiye, tersane veya inşaat gibi ortamlarda çalışıyorsanız baretiniz olmadan kesinlikle çalışmaya başlamayın! İlk defa baret takıyorsanız garip hissedeceksiniz fakat baret, olası bir kazada sizi hayatta tutan yegâne şey olabilir.

Özellikle yaz mevsiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, baretlerin UV ışınlarına(güneş ışığına) maruz kaldıklarında, plastik malzemesi üzerinde olumsuz etkidir. Baretin koruma direncini azaltır ve güvenlik riski oluşturur. Baretin maruz kaldığı hasar çoğunlukla çıplak gözle görülmeyebilir.

3M bu riskle ilgili üstün bir teknoloji sunuyor! 3M G3000N Baret… Baret üzerinde bulunan Uvicator™ teknolojisi disk, baretin ömrünü ölçüyor. Patentli Peltor Uvicator™ kırmızı disk UV radyasyon miktarını tespit ederek zamanla saat yönünde beyaza döner. Tamamen beyaza dönmesi baretin maksimum radyasyonu aldığını ve değiştirilmesi gerektiğini işaret eder.

“Sıcak ortamda, iyi havalandırma zorunluluktur!”

Baretin havalandırması da konforu artırarak çalışanların sürekli takmalarını sağlayacak özellikte olmalıdır. 3M G3000N Baret üzerinde yer alan havalandırma delikleri ürün ile başınız arasından serbest hava akımına izin verir.

3M G3000N Kırmızı güvenlik işaretli baretler için tıklayınız...

Göz Koruma / Gözlük

iş gözlüğü, 3m gözlük, kaynak gözlüğü

Yaz mevsiminde maruz kalınan güneş ışınları gözleri rahatsız eder. Rahatsızlığın yanı sıra uzun süre güneşe bakmak, ultraviyole ışınlarının göz ve retina tabakasına zarar vermesine yol açabilir. Yapılan bir araştırmaya göre güneşe devamlı bakan kişilerde kalıcı görme hasarları olduğu tespit edilmiştir.

Güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğünün şart olduğunu ifade eden uzmanlar, Güneşin gözümüze dik olarak geldiği saatlerde korumanın daha önemli olduğunu belirtiyor. Yazın güneş daha yukarı konumda olduğu için güneş ışınları başımızın üstüne doğru gelirken kısmen göz korunur, kışın ise göze daha dik gelir. Fakat yazın beyaz duvarlar ve parlak yüzeylerden yansıyan güneş ışığı daha fazla olduğu için gözlerimize daha çok zarar vermektedir”

“ Güneş gözlüğüne servet harcamayın!”

Peki, çalışırken güneş gözlüğünü nasıl kullanacaksınız? Dayanıklı, koruyucu aynı zamanda ekonomik bir güneş gözlüğü nasıl temin edebilirsiniz? Ekonomik bir gözlük gözünüzü yeterince korur mu?

3M veya Portwest markalarında aradığınız özellikte güneş gözlüklerini bulabilirsiniz. Ekonomik fiyatlarının yanı sıra şık tasarımlı gözlüklerimiz birbirinden farklı modelleriyle sizleri bekliyor.

3- Yaz Mevsiminin Olumsuz Koşullarında Korunmanız için Bazı Öneriler…

 • Özellikle güneşin en yoğun olduğu saatlerde bol su tüketimi yapmamız gereklidir.
 • Su içerikli meyvelerin de (kavun, karpuz) tüketilmesi gereklidir.
 • Güneşe çıkmanız gerektiği her durumda mutlaka en az 30 faktörlü güneş kremi kullanın.
 • Güneş altında 2 saatten fazla kalmayın.
 • Dudak kremi kullanın. Krem sıcak ve su kaybından dolayı kuruyan dudakların çatlaması, kanaması ve hatta enfeksiyon kapmasını engeller. Nemlendirici özellikli bir dudak kremi hem dudaklarınızı korur, hem de olası küçük sıyrık ve kesiklerde sızlamayı azaltarak yaranın enfeksiyon kapmasını engeller.

Bu yaz, sağlıklı bir iş hayatı ve maksimum verimlilik için önlemlerinizi almayı unutmayın!

Sağlıklı ve mutlu bir yaz dileriz…

1 Temmuz 2017 Az Tehlikeli İş Güvenliği Yasası 2020’ye Ertelendi

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası bir kez daha erteleniyor. 1 Temmuz 2016 ve 1 Temmuz 2017'de hayata geçmesi öngörülen yasanın uygulanması 1 Temmuz 2020 yılına erteleniyor.

2012 yılında çıkarılan yasaya göre göre, 10'dan az işçi çalıştıran az tehlikeli iş kolundaki işverenler, iş güvenliği ve iş sağlığı alanında üniversitelerden eğitim alarak, iş güvenliği konusunda uzmanlaşacaklardı. Böylece, bu küçük işletmeler, işyerlerini, işçiler için güvenli bir alana dönüştürerek, iş kazaları önlemede tedbirler alacaktı. 10'dan fazla 50'den az işçi çalıştıran az tehlikeli işletmeler ise, işyerinde güvenlik ve sağlık koşullarının sağlaması için, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimiyle çalışma zorunluluğunda olacaktı. Ancak 1 Temmuz 2017’de başlayacak bu uygulama 3 yıl sonrasına, yani 1 Temmuz 2020'ye erteledi.

3. Kez ertelenen yasa 2020 tarihinde yürürlüğe girse dahi 10'dan fazla 50'den az işçi çalıştıran işveren de iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu taşımayacak. 10'dan az işçi çalıştıran işletmeler gibi gerekli eğitimleri alarak işçinin sağlık ve güvenliğini sağlayacak, ayrıca işyeri hekimi istihdam etmeyerek aile hekiminden gerekli sağlık hizmetlerini alabileceklerdir.

Küçük işletmelerin işverenleri, yanlarında çalıştırdıkları işçiler için sağlık ve güvenlik açısından ciddi önem taşıyan iş güvenliği konusunda 2020 yılına kadar hiçbir eğitime alma zorunluluğunda olmayacaklar.

Ancak ülkemizde çok az işletme İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili gerekli önlemlerin farkındadır. Uygulamanın kanuni bir zorunluluk haline getirilmesi işveren ve işçinin bilinçlendirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Türkiye'de küçük işletmelerde yaklaşık 5 milyon işçi çalışıyor. Erteleme kararı 5 milyon işçi için ciddi risk oluşturacaktır.

İş Sağlığı ve Güvenliğini Hayatınıza Dahil Edin
inşaatlarda iş güvenliği, iş güvenliği işaretleri

1987 yılından bu yana her yıl 4-10 Mayıs tarihlerinde "İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası" düzenlemektedir. Hafta etkinlikleri kapsamında çeşitli sempozyum ve toplantılarla ülkemizde "İş Sağlığı ve Güvenliği" bilincinin geliştirilmesine ve iş kazalarını önlemeye yönelik çeşitli faaliyetlerde bulunulmaktadır. İşçi Sağlığı ve Güvenliği Günü, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesinde tüm dünyada daha ileri adımlar atılması amacıyla gerçekleştirilen bir farkındalık yaratma kampanyasıdır.

İçinde bulunduğumuz 21. yüzyıl, geçmişe göre teknik ve sosyal alanda her gün yeni biçim, düşünce ve anlayışın farklı boyutlar kazandığı bir yüzyıldır. İşletmelerde verimi yüksek bir seviyeye çıkarmak temel amaç haline gelmiştir. Bu amacın elde edilebilmesinde çalışan ve onun sağlığı ile güvenliği en önemli faktördür. Günümüzde işletmeler rekabet üstünlüğü sağlayabilmek için işçi sağlığına ve iş güvenliğine önem vermek zorundadır. Sanayileşme ve teknolojik gelişmelere paralel olarak özellikle işyerlerinde üretken faktör olan, çalışan kişilerin sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir takım problemler meydana çıkmıştır. Başlangıçta fazla önemsenmeyen bu sorunlar iş verimini ve işletmeyi tehlikeye sokmasıyla önem kazanmıştır. İşçinin fiziki yapısı sağlam, ruhen sağlıklı, sosyal ve ekonomik yönden geleceğinden emin olması yani iş tatmininin yeterli olması verimliliği dolayısıyla işletme üretimini arttırır.

İş tatmini denilince, işten elde edilen maddi çıkarlar ile çalışanın beraberce çalışmasından zevk aldığı iş arkadaşları ve ürün meydana getirmenin sağladığı bir mutluluk akla gelmektedir. İşletmelerde fiziksel çalışma koşulları, işyerlerini işin yürütümü nedeniyle oluşan tehlikelerden uzaklaştırmak ve sağlığa zarar verebilecek koşullardan arındırarak, daha iyi bir çalışma ortamı sağlamak için yapılan sistemli çalışmalar şeklinde tanımlanan iş sağlığı ve güvenliği açısından ele alınmıştır. Mevcut kanunlar ile ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları zorunlu hale gelmiştir.

İşmont olarak kurulduğumuz günden beri önceliğimiz iş sağlığı ve güvenliğini yasal bir zorunluluk olmaktan çıkarıp bir yaşam tarzı haline getirerek, ülkemizin çağ atlamasına bir katkıda bulunmaktır. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının sıfıra indirildiği, insan odaklı bir toplumun birer üyesi olmak en büyük arzumuzdur. Bu çerçevede sağlık ve güvenlik kültürünün geliştirilmesi için yardımcı ürünlerden inşaatlarda iş güvenliği, iş güvenliği işaretleri vb ürünleri bünyemizde her zaman bulundurarak gelişmeleri takip etmekteyiz.

Bu yıl, "Hayatınıza İş Sağlığı ve Güvenliğini Dahil Edin" temasıyla kutlanacak olan İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası’nın, iş kazalarının ve buna bağlı olarak meydana gelen can kayıplarının son bulmasına vesile olmasını temenni ediyor, tüm çalışanlara kazasız, sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.

Termal İç Giyim ve Thermoform Termal İçliklerle Hep Sıcak Hep Mutlu
termal giyim,

Kış soğukları etkisini gösterirken bizlerde soğuk havadan korunmak için çeşitli çözümler arıyoruz. Kat kat elbiseler giyiyor, vücut ısımızı muhafaza etmeye çalışıyoruz. Ancak kat kat giysiler yüzünden hareketlerimiz kısıtlanırken, kapalı ve sıcak ortamlarda terliyor soğuğa çıktığımızda hasta oluyoruz.

Bu durum için yapılan araştırmalar sonucunda, termal ürünlerin ön plana çıktığını görüyoruz. Bedenin ısısını muhafaza edebilen, sıcak ve soğuk hava geçişlerine uyum sağlayabilen termal ürünler, kış soğuklarına karşı en ideal korumayı sağlamaktadır.

Soğuktan sağlıklı bir şekilde korunmak istiyorsanız, gündelik temponuza uygun; termal içlikleri tercih ederek dış giysinizin altına giyebilirsiniz. Pamuklu ürünler vücut ısısının %100’e yakınını dışarıya verirken termal giysiler özel teknolojileri sayesinde ısının %80’ini vücutta saklıyor.

Nefes alan termal kumaş, oluşan teri bir üst katmanına aktararak terden rahatsız olmanızı engeller, vücut ısınızı dengelemiş olur.
Termal ürünler, Dağcılık, Trekking, Kayak, Yelken, Kürek, Bisiklet, Motosiklet benzeri branşlar yanı sıra Fitness, Basketbol, Voleybol gibi salon sporlarında da tercih edilmektedir.

Termal Giysilerin Özellikleri

 • Termal kıyafet, vücudu ikinci bir ten gibi sarar. Nefes alır. Hafif ve elastiktir.
 • Rahat ve yumuşaktır. Optimal nem transferi sağlar ve bakteri oluşumunu engeller. Vücudu terden korur, kuru kalmasını sağlar, kokuyu azaltır.
 • Isı kontrolü sağlar, aşırı sıcak ve soğuk stoklanmasını önler. Maksimum hareket özgürlüğü sağlar. Vücut için gerekli yerleri özel üretimle kuvvetlendirilmiştir.
 • Dış katman giysilerinin teri daha rahat dışarı atmasına destek olur.

Ürün yelpazemize yeni katılan Thermoform termal ürünler, bu konuda ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılar. Sağlık ve konforu bir arada bulabileceğiniz Thermoform içlikler, ayaklarınızda maksimum sıcaklık ve koruma sağlayacak Thermoform termal çoraplar, yüzünüzü ve başınızı rüzgar ve soğuk havadan koruyacak Thermoform bereler ve Thermoform başlıklar bu kategorimizde sizleri bekliyor.

Hep sıcak, hep mutlu, en önemlisi de sağlıklı kalmak için Thermoform Termal Ürünler kategorimize bakınız…