Filtrele

Kategoriler

Markalar

Renk

Beden

Fiyat Aralığı

1224 1224
Filtreyi Gizle
Filtreyi Göster
03 T015-13
Lanyard Çift Bacak
1,224,00₺

Yaşam Halatları

İş güvenliği yasaları, çalışanların can güvenliğini korumak için bir takım tedbirlerin alınmasını zorunlu kılar. Ayrıca sadece yasaların zorunlu kılmasından öte, bir insanın çalışma esnasında kaza geçirme riskini en aza indirmek şirketlerin görevleri arasındadır. İş güvenliği konusuna geri dönersek, yasalar belirli bir yüksekliğin üzerinde çalışan kişilerin yaşam halatları ve diğer malzemeler ile düşmeye karşı korunmasını tanımlar. Bunun nedeni çok yüksek bir alanda çalışma yaparken, ani kaza olması durumunda kişinin havada kalmasını ve yere çarpmasını engellemektir. Yaşam halatları özel malzemelerden üretilirler. Herhangi başka bir halat tipinin kullanılması yaşam halatının gösterdiği etkiyi göstermez. Yaşam halatları özel olarak yapılan üretimler arasındadır.

Yaşam Halatları Nedir?

Yaşam halatları yüksek mukavemete sahip halatlardır. Bu halatlar iki kısımdan oluşur. İç kısım üzerinde koruyucu bir tabakası vardır. Güneş ışınlarına karşı ekstra dirençlidirler. Elle tutuş özellikleri artırılmıştır. Kopma sorunları yoktur. Yaşam halatları tek başına kullanılmaz. Bu halatlar bel kemerlerine bağlanırlar. Bu halatların bağlanması sırasında ise çeşitli bağlayıcılar kullanılır. Yaşam halatları yaşam hatlarına tutturulur. Bu hatlar uygulanacak alanın uygunluğuna göre yatay ve dikey olarak tasarlanır. Hat düzeneğine ise yüksek alanda çalışan kişilerin kemerlerine bağlı olan yaşam halatları tutturulur. Halat bağlantıları yine dayanıklılığı son derece kuvvetli malzemeler ile yapılır.

Yaşam Halatları Kullanımı

Yaşam halatları çalışma alanının yüksekte olduğu her yerde kullanılır. Şantiyelerde, gökdelenlerde, çatılarda çalışırken yüksek güvenlik sağlar. Bu alanlarda yaşanan risklerin başında kayma ve düşme sorunu gelir. Böyle bir durumun oluşması halinde yaşam halatı, kişiyi yaşam hattına bağlı tutar. Gökdelenlerin dışarıdan silinmesi sırasında, asansör üzerinde çalışan kişiler yaşam halatına bağlıdırlar. Bu yaşam halatları asansörlerin sorun yaşaması ya da kişinin çalışırken dengesini kaybetmesi halinde devreye girer. Aynı şekilde yüksek binaların inşası sırasında da yaşam halatı takmak güvenlik önlemlerinden biridir.

Yaşam Halatlarının Kullanım Zorunluluğu

Yaşam halatları kullanmak isteğe bağlı bir uygulama değildir. Yasal olarak da bu halatların kullanılması zorunludur. Bu halatlar kişinin kaza anında can güvenliğini sağlar. Yeterli can güvenliğinin sağlanmadığı iş alanlarının kapatılma ve faaliyetlerinin durdurulması riski vardır. Can güvenliği kuralları yaşanan kazaların incelenmesi sonucu belirlenmiştir. Bu kurallara uyularak çalışılması halinde kaza riski minimuma iner. İş yeri kazalarında iş yeri sahiplerini bekleyen bir başka olumsuz durum ise maddi yük altına girilmesidir.

Kaza sırasında yeteri kadar önlemin alınmaması hem tazminat hakkı doğurur hem de işi aksatır. Bunun dışında hiç kimse kendi çalışma alanında bir başka insanın zarar görmesini istemez. İş güvenliğini sağlamak hem yasal hem de insani bir yükümlülüktür. Ülkemizdeki iş güvenliği yasaları Avrupa Birliği standartlarına göre düzenlenir. Dönem dönem yapılan denetimlerle de şirketlerin iş güvenliği konusundaki yaklaşımları tespit edilir.

ÜCRETSİZ KARGO
Whatsapp Destek Hattı
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.