Filtrele

Kategoriler

Markalar

Cinsiyet

Renk

Beden

Fiyat Aralığı

427 472
Filtreyi Gizle
Filtreyi Göster

Koruyucu Şapka

İş güvenliği yaşamımızda aslında gözle görülmese de bizim için ve can güvenliğimiz için oldukça önemlidir. İşyerinde yaşanabilecek hayati tehlikelere karşı aldığımız önemler neticesinde bizi korur ve işyerinde olabilecek herhangi tehlikeye karşı daha korunaklı, daha güvenli ve daha verimli çalışmamızı sağlar. İş güvenliği çoğu zaman hayat kurtarır. Örneğin depo gibi ortamlarda çalışıyorsanız eğer ve orada malzemelerse mevcutsa ve sizde başınıza koruyucu şapka takmadan çalışıyorsanız malzemelerin düşme tehlikesine karşı zor durumda kalabilir ve çeşitli felaketler başınıza gelebilir. Kimyasal maddelerle ilgi bir işte çalışıyorsanız eldiven takmalısınız çünkü kimyasal maddeler ellerinizde olası izler, yaralar ve tepkimelere yol açabilir.

Kafa Koruyucu Şapka

Baretler iş sağlığı ve güvenliğini önlemek açısından iş sağlığı ve güvenliğinin olmazsa olmaz parçalarındandır. İnşaat sektöründe çalışanların mutlaka takması gerekmektedir. Baret koruyucu şapka olarak da bilinmektedir. Koruyucu şapka meydana gelecek risklere karşı koruma görevini üstlenirler. İnşaat sektöründe çalışan işçiler göz önüne alındığında her türlü riskle karşı karşıya kalmaktadır. Bunlardan bazıları; İnşaat sektöründe aktif olarak çalışan işçiyi göz önünde bulunduralım sıva yapar, tuğla taşır, yük taşıdığı esnada şantiye içinde yürürken başına bir madde isabet etme durumu oldukça yüksek ihtimaller arasındadır. Kafa koruyucu şapka yoksa bu felakete yol açabilir, başında çizikler ve yaralar olabilir.  

Koruyucu Şapka Kullanımı

  • Çarpma, düşme, ezilmelere karşı başınızda koruyucu şapka yoksa eğer beynin sarsılmasına ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabilir.

  •  Sıvı maddelerden sıçrama olasılığı yüksek malzemeler başınıza ve gözünüze isabet edebilir ve çeşitli göz bozuklukları yanma riskleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Koruyucu Şapka Takılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Koruyucu şapka bilinmelidir ki başınıza gelebilecek risklere karşı belli bir yere kadar koruma sağlar.

  • Koruyucu şapkayı başınıza takmadan önce her gün düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Şapkanın üzerinde çalışma ortamına karşı çizik ve kırılma gibi durumlar olabilir. Böyle bir durum söz konusu olursa şapkayı kullanmayıp yenisiyle değiştirmeniz gerekmektedir.

  • Alkol  içerikli olan losyonlar, parfümler ve sıvı maddeler koruyucu şapkalardan uzak tutulmalıdır bunların temasları halinde koruyucu şapka işlevini zayıflatır.

  • Koruyucu şapkaların temizliği 1 ya da 2 ayda bir kez yapılmalıdır.

  •  Koruyucu şapkayla beraber iş kazası geçirmeniz durumunda şapkada herhangi bir arıza, çizik, kırık yoksa bile şapka kesinlikle değiştirilmelidir.

İş Sağlığı Nedir?

İş sağlığı nedir dediğimiz zaman çalıştığımız şirketlerin hükmü altında bulunan işyerinde çalışanların başına gelecek her türlü kaza, hastalık gibi durumlarda işverenin kontrolü altında bulunan iş sağlığı devreye girer. Çalışanın istihdam saatleri içinde işyeri içerisinde başına gelen olası kazalar sonucunda işçiyi iyileştirmek gibi yükümlülükleri vardır. Bu yüzden koruyucu şapka zorunlu olarak kullanılması gereken bir ekipman haline geldi.

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Önemi

  • İş sağlığı ve güvenliğinin önemi her şirket için dikkate değerdir. Eğer şirkette işçiler için önlem alınmazsa şirket tamamen kapatılabilir ve artı olarak para cezası yaptırımı uygulanabilir

  • Şirketin kapanmaya gitmesi durumunda çalışanlarına ücretlerini ödemekle yükümlüdür.

  • İş kazası başına gelmiş işçi için işçiye tazminat ödemektedir.

Not:Her yıl ülkemizde iş kazasıyla çeşitli ölümler yaşanmaktadır. Bunların birçoğu yeteri kadar iş güvenliği konusunda önlem alınmaması ve kurallara uyulmamasından geçer. En fazla iş kazalarında yaşanan ölüm sektöre göre farklılık gösterebilir. Şuan ki güncel duruma bakıldığı zaman en çok iş kazalarının yaşandığı sektör inşaat sektörüdür. İnşaat sektöründe koruyucu şapka önem arz etmektedir ve inşaat sektöründe çalışan işçilerin kesinlikle 1 adet ve 1 tanede yedek olmak şartıyla koruyucu şapkaları olmak zorundadır.  

ÜCRETSİZ KARGO
Whatsapp Destek Hattı
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.